Християни східного обряду відзначають День святого Миколая, відомого як Миколай Угодник чи Миколай Чудотворець, щорічно. Раніше цей день відзначався 19 грудня, але у цьому році дата змінилася.

Коли в Україні відзначатимуть День святого Миколая?

У 2023 році День святого Миколая відзначатимуть 6 грудня. Ця зміна дати пов'язана з переходом Православної Церкви України на новоюліанський календар, а УГКЦ обрала григоріанський календар. Таким чином, християни обох обрядів об'єднались у святкуванні Дня святого Миколая в одну дату – 6 грудня.

Важливо відзначити, що новоюліанський календар використовується більшістю православних церков, зокрема Константинопольською, Грецькою, Румунською, та Польською.

Це святкування стало частиною ширшого календарного переосмислення, яке також вплинуло на початок Різдвяного посту в християн східного обряду. Зміни в релігійному календарі підкреслюють важливі аспекти єднання та об'єднання в християнському світі.

Хто такий Святий Миколай

Біографія Святого Миколая вкрита завісою таємниць. Його ім'я не збереглося в записах сучасників, і його твори також не дійшли до наших днів.

Перші розповіді про життя Миколая виникли понад два століття після його смерті, коли культ святого набув популярності. Із плином часу йому приписували все більше див і чудес.

Згідно з переказами, Святий Миколай народився приблизно в 270 році у місті Патар, що на римській провінції Лікія (сучасна Туреччина). Його батьки були відданими християнами, а дядько, також на ім'я Миколай, за однією версією, служив єпископом у сусідньому місті Мира.

Спадок, отриманий Миколаєм після смерті батьків, він вирішив роздати людям у біді. Він віддав своє життя служінню Богу і, згодом, став єпископом Мирським. За однією з легенд, після смерті місцевого єпископа, мешканці вирішили обрати нового священика серед тих, хто першим увійде до храму. Миколай саме у той момент прийшов помолитися і отримав цей високий пост.

Відомо, що Миколай деякий час провів у в'язниці під час періоду гонінь на християн за імператора Діоклетіана та його спадкоємців. Після введення едикту про віротерпимість в Римській імперії його вивільнили, і він активно сприяв поширенню християнства у Лікії.

Миколай був єпископом Мирським до самого кінця свого життя. Він помер близько 345 року, і день його смерті, 6 грудня (19 грудня за юліанським календарем у православних церквах), святкують як день пам'яті святого.

Таємниці подарунків від Миколая для дітей

За легендою, поруч із Миколаєм жив чоловік, який зазнав «підступів сатани» та втратив все майно. У нього були три чарівно красиві доньки, але через відсутність приданого ніхто не хотів їх у подружню дружину. Отож батько розглядав можливість відправити їх до будинку розпусти, щоб заробити трошки грошей для власного існування.

Миколай дізнався про це і тричі таємно підкидав мішечки з золотом поручнику. Завдяки цим дарам кожна з доньок вийшла заміж і уникнула нещасної долі.

Легенда потім перетворилася, втративши згадку про розпусту, і стала казкою про те, як Миколай подарував дівчатам золото через димохід, вклавши його прямо у шкарпетки. Звідси і походить популярна традиція в Заході класти подарунки саме у шкарпетки.

День Святого Миколая: Традиції в Україні

Згідно з українською традицією, на День Святого Миколая варили мед та пиво, влаштовували гуляння та катання з піснями на санях. Дітям цього дня подаровували особливі печиво - миколайчики.

До цього свята намагалися погасити всі борги, стверджуючи: «Якщо ти мені не віддаш до Миколая, то не віддаси ніколи». акож стало звичаєм помиратися та прощати один одного: "На Миколу клич друга, клич і ворога, обидва будуть друзі".

У наш час, на свято Миколая, крім подарунків для дітей, існує традиція виявити турботу про тих, хто опинився в скрутному положенні - взяти участь у благодійних заходах або просто допомогти тим, хто цього потребує.

Також, за старим календарем (19 грудня), у великих містах України звичайно відкривали різдвяні ялинки і, у спокійні періоди, проводили святкові ярмарки.

Раніше ми писали про новорічні сюрпризи від ПриватБанку: клієнтам роздадуть подарунки під ялинку

Також ми називали чотири знаки зодіаку, яким посміхнеться доля в 2024 році.

Ще редакція Сlutch радить прочитати:

Топ-5 перекусів: корисна ситість під рукою