В Україні розпочався сезон ранніх овочів та фруктів. Журналісти вирішили розібратися, де і коли краще купувати овочі та чи містять ранні врожаї нітрати. Про це йдеться у статті "ТСН".

В Україні представлено широкий асортимент ранніх овочів. Це пов'язано з використанням нітратів — хімічних сполук, що застосовуються у сільському господарстві, щоб збирати врожай цілий рік. Журналістка вирішила провести експеримент та з'ясувати, наскільки овочі та фрукти зараз містять нітрати, а також визначити, де безпечніше їх купувати — у магазинах чи на ринку? І хто відповідає за контроль їхньої якості?

"Якщо говорити про капусту, то найбільша кількість нітратів зосереджена в качані та у верхніх шарах овочів - у хвостику та плодоніжці, тому їх потрібно обрізати, щоб зменшити вміст нітратів," - пояснює дієтолог Олександр Кущ.

В одному із столичних супермаркетів дієтолог Олександр показує, як за зовнішніми ознаками можна визначити продукти із підвищеним вмістом нітратів.

Він пояснює, що нітрати — це солі азотної кислоти, поширені у природі. Вони входять до хімічного складу рослин і є продуктами обміну речовин в організмі людей та тварин. У сільське господарство нітратні добрива застосовуються підвищення врожайності. Серед найчастіше використовуваних - нітрати калію, натрію, амонію та амонійна селітра.

"Нітрати завжди будуть присутні, важливо дотримуватися допустимих норм. Є продукти, які накопичують більше нітратів, і є ті, які менше. Лідерами з накопичення нітратів зазвичай є листова зелень і коренеплоди, що знаходяться нижче рівня грунту", - зазначає дієтолог.

Журналіст придбала овочі на ринку та в супермаркеті для лабораторного дослідження

У супермаркеті журналіст обрала вісім видів овочів для аналізу: картопля, морква, капуста, редиска, огірки, помідори, зелена цибуля та полуниця. Потім знімальна група вирушила на ринок.

Експерт зазначив, що капуста на ринку виглядає краще, ніж у супермаркеті.

"Ми дивимося на стан шкірки продуктів - білі прожилки, плодоніжки та колір," - каже дієтолог.

Якщо в магазині ранні овочі переважно імпортні, то на ринку стверджують, що вся продукція вирощена на українських полях чи теплицях.

З однаковим набором овочів журналіст вирушає до лабораторії, щоб перевірити їх на вміст нітратів. У Міністерстві агрополітики пояснюють, що таку перевірку за всіма державними стандартами мають проводити виробники, продавці чи переробники.

Вони додають, що всі норми та стандарти розробляються спільно з Міністерством охорони здоров'я. Єдиної таблиці немає, і дослідницькі організації використовують кілька нормативних актів.

"Ми використовуємо суміш вітчизняного законодавства та орієнтуємося на європейські стандарти", - пояснює заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

Результати лабораторних досліджень

"В результаті дослідження зразків рослинної продукції з торговельних мереж виявлено перевищення максимально допустимих рівнів нітратів у редьці та полуниці. Серед продуктів з ринків перевищення виявлено в редисі, картоплі, моркві та полуниці," - повідомляє завідувач науково-дослідного хіміко-токсікологічного відділу Світла.

Таким чином, за результатами експертизи, найбільш небезпечними виявилися редиска та полуниця, із вмістом нітратів, що перевищує допустимі норми більш ніж удвічі. Лабораторія зазначає, що це стосується як продуктів із магазинів, так і з ринків.

Що стосується інших овочів, то на ринку перевищення вмісту нітратів було виявлено також у картоплі та моркві. Інші овочі відповідають встановленим нормам.

Також ми писали про найкорисніший продукт для всіх жінок: прибирає целюліт та допомагає спалювати жир.

Також Сlutch розповідав, які продукти вибирати для сніданку: убережуть від інфаркту та інсульту.

Ще редакція Сlutch радить прочитати:

Топ-5 перекусів: корисна ситість під рукою