Психічне здоров'я впливає не тільки на наш настрій та розумову ясність, а й суттєво позначається на фізичному здоров'ї, включаючи стан та зовнішній вигляд шкіри. Про це повідомляє CBS News.

Фахівці зазначають, що стрес може викликати різні проблеми шкіри, починаючи від незначних змін і закінчуючи серйозними ускладненнями. На думку дерматологів, стресові гормони, такі як кортизол, відіграють ключову роль у цьому процесі, тому важливо знати, як боротися з їхнім негативним впливом.

Дерматолог Афтон Кобб часто стикається з пацієнтами, чия шкіра погіршується через стрес. Доктор Самер Джабер з Washington Square Dermatology пояснив, що кортизол підвищує вироблення шкірного сала, що призводить до закорковування пір та загострення акне. Стрес також порушує бар'єрні функції шкіри, викликаючи сухість та загострення таких захворювань, як екзема та псоріаз. Дослідження, опубліковані в Annals of Dermatology, також підтвердили, що стрес посилює атопічний дерматит - хронічний стан, що супроводжується свербінням, сухістю та почервонінням шкіри.

Стрес прискорює процеси старіння шкіри, руйнуючи колаген та еластин, що призводить до утворення тонких ліній та зморшок. Він також негативно впливає на здоров'я волосся, викликаючи такі стани, як алопеція (alopecia areata) та телогенове випадання волосся (telogen effluvium). Дослідження на мишах показали, що хронічний стрес може прискорити посидіння волосся. Доктор Кобб зазначила, що навіть свербіж шкіри голови може бути пов'язаний із тривогою чи депресією.

Алопеція та телогенове випадання волосся – це два різних типи випадання волосся, що мають різні причини та характеристики. Алопеція - це аутоімунне захворювання, при якому імунна система атакує волосяні фолікули, викликаючи випадання волосся, в основному на голові, але іноді і на інших частинах тіла. Тілогенове випадання волосся зазвичай викликається сильним стресом або емоційними переживаннями, що призводить до переходу великої кількості волосяних фолікулів у фазу спокою (телоген), викликаючи дифузне випадання волосся.

Лікування алопеції може включати використання кортикостероїдів, топічну імунотерапію або інші імуносупресивні препарати, які знижують запалення та сприяють росту волосся. Тілогенове випадання волосся зазвичай проходить самостійно після усунення провокативного фактора, але контроль рівня стресу, збалансоване харчування та здоровий догляд за волоссям можуть прискорити відновлення.

Для запобігання стресовим шкірним проблемам доктор Джабер рекомендує слідувати регулярному догляду за шкірою, що включає м'яке очищення, використання сонцезахисного крему та зволоження. Лікар Кобб радить боротися зі стресом за допомогою терапії, груп підтримки та усунення стресових факторів по можливості.

Зміни у способі життя, такі як повноцінний сон, фізична активність, правильне харчування та соціальні взаємодії також можуть пом'якшити вплив стресу. У разі потреби слід звертатися за професійною допомогою до психотерапевтів, психологів чи психіатрів.

Раніше ми писали про те, як перетворити вії за допомогою простої палички.

Також ми повідомляли, як правильно підібрати рум'яна – поради косметолога.

Ще редакція Сlutch радить прочитати:

Топ-5 перекусів: корисна ситість під рукою