Ліза познайомилася зі своїм партнером Лі, коли їй було 19 років. І вже через рік вона зіткнулася з домашнім насильством. Про це пише ВВС.

Невдовзі після народження їхнього сина Джоша Лі намагався задушити її поясом від халата.

"Я кілька разів втрачала свідомість від того, що він бив мене по обличчю. Я могла лежати непритомною кілька годин поспіль", - розповіла вона BBC News.

Кожні два роки ситуація погіршувалася - тоді, коли відбувались великі міжнародні футбольні турніри чемпіонати Європи та світу.

"Це мене жахало", - каже Ліза. - Я годинами ходила вулицями, о другій-третій ночі, з маленькими дітьми, просто тому, що вони не хотіли йти додому. Тому що показували футбол і Англія програла. Я точно знала, що трапиться, щойно я увійду у двері".

Зараз загальновідомо, що під час міжнародних турнірів збільшується кількість повідомлень про домашнє насильство.

Наприклад у Сассексі під час Чемпіонату світу з футболу в Катарі у 2022 році кількість дзвінків на екстрений номер 999, пов’язаних із домашнім насильством, подвоїлася.

Після 29 років, протягом яких Ліза потерпала від насильства, її дорослі діти Джош і Джессіка зрештою переконали її піти в поліцію.

Минулого року її партнера Лі визнали винним у насильницькій поведінці та ув'язнили на 38 місяців.

Джош
Підпис до фото,Джош і його сестра Джессіка вмовили матір піти в поліцію
Поліція вважає, що насильство зростає під час міжнародних футбольних турнірів через вживання алкоголю та наркотиків, участь у спортивних тоталізаторах та розчарування через програш улюбленої команди. У випадку Лізи мали місце всі чотири складники.

За її словами, Лі був жорстоким і постійно її контролював. Він припалював їй обличчя сигаретами та виштовхував з машини на трасі під час сімейних поїздок.

"Він контролював усі аспекти мого життя. Що я одягала, що їла, де спала, усе. І контролював це за допомогою насильства", - розповіла вона.

"У мене були жахливі випадки в машині з ним, коли я думала, що помру".

Як на чоловіка впливав алкоголь
Але Лі поводився ще гірше, коли був п’яний.

"Від пива він ставав монстром", - каже Ліза.

"Він ставав у 10 разів гіршим", - розповів ВВС її син Джош. - Ми ховалися за кущами й чекали, поки він піде, щоб зайти додому".

Щотижня Лі робив ставки на футбол. Він майже завжди програвав. Але під час Євро та Чемпіонату світу ситуація погіршувалася ще більше.

"Я боялася кожного дня. Я мала давати йому те, що він хотів. Навіть якщо гроші були на моєму банківському рахунку, що бувало дуже рідко, він вимагав їх, щоб зробити ставку на футбол, на турнір, особливо ці турніри, тому що легше робити ставки на країни, ніж на команди", - розповіла Ліза.

Мамо, він тебе вб'є
"Дійшло до того, що я постала перед вибором - чи я накладу на себе руки, чи він мене уб'є. Тож я мала щось зробити. Був вибір - або я, або він".

"І тоді Джошуа і Джессіка прийшли до мене і сказали: "Мамо, ти повинна щось зробити, бо він тебе вб’є".

Її донька Джессіка викликала поліцію, і у вересні 2020 року Лі заарештували. Для того, щоб завершити справу, знадобилося три роки, але Ліза ні про що не шкодує.

"Це був мій найкращий вчинок, - каже Ліза вона. - Я знаю, що це важко. Я виплакала стільки сліз. Стільки разів хотіла піти і сказати, що я більше не можу цього терпіти".

"Я дуже рада, що я це зробила. Чесно кажучи, це найкраще, що я зробила, окрім чотирьох дітей".

"Я справді з нетерпінням чекаю цього турніру, щоб ми з сином могли дивитися його спокійно", - додала Ліза.

Поліція
Підпис до фото,Поліція відвідує жінок, яким загрожує насильство, щоб дати їм поради та обладнання, наприклад прилади для блокування дверей і сигнальні пристрої
Поліція Великої Британії пропонує допомогу жінкам під час Євро-2024 та співпрацює з Women's Aid.

Фара Назір, виконавча директорка Women’s Aid, каже, що для жінок та дітей, які страждають від насильства в сім’ї, під час великих змагань насильство може ставати серйознішим і частішим.

У Сассексі поліцейські та незалежні радники з питань домашнього насильства перед турніром відвідують десятки жінок, які мають ризик стати жертвами насильства.

Вони дають їм поради щодо доступної допомоги та надають таке обладнання, як сигналізації та пристрої для блокування дверей.

Також вони розповідають деяким жінкам про попередню історію насильства з боку їхнього партнера, адже мають доступ до спеціальної бази даних Clare's Law щодо людей, які раніше вчиняли домашнє насильство.

Ще редакція Сlutch радить прочитати:

Топ-5 перекусів: корисна ситість під рукою