Після 24 лютого жителі України перебувають у стані постійної тривоги та стресу, часто стаючи хронічними. Це ускладнює навіть виконання дрібних завдань та значно погіршує якість їхнього життя. Про це пише DT.UA.

Психологічні етапи, які зазвичай допомагають подолати стрес, змінилися через повномасштабну війну, і деякі з них можуть бути недоступними. Це ускладнює боротьбу з наслідками стресу та збільшує ризик його перетворення на хронічний стан.

Які ознаки існують визначення хронічного стресу, і що можна зробити собі?

Фази стресу та недостатня завершеність циклу

Коли ми стикаємося зі змінами, які потребують адаптації та нових рішень, це викликає стрес. Це можуть бути та великі зміни (наприклад, вимушена зміна місця проживання) та незначні (наприклад, необхідність вибиратися в інший магазин через закриття найближчого). Негативні та позитивні події викликають однакову фізіологічну реакцію.

Іноді подолати стрес можна просто усунення його причини, але не завжди це можливо. Війна загалом є джерелом великого стресу, що складається з безлічі факторів, що робить його кумулятивним та тривалим. Наприклад, кожна погана новина може стати окремим стресором у контексті загального стресу, пов'язаного з війною. У разі процес подолання стресу може бути частково зацикленим.

Методики, прийоми та поради, які можуть допомогти в управлінні стресом, включають різні техніки саморегуляції. Однією з основних є вправи дихання, спрямовані на заспокоєння глибоких структур мозку, зокрема мигдалеподібного тіла.

Антистресове дихання

Воно засноване на короткому вдиху і максимально довгому видиху через рот може значно знизити рівень тривоги і допомогти прийняти більш об'єктивне рішення в стресовій ситуації. Техніка "дихання по квадрату", зосереджуючи увагу на ритмі дихання, сприяє поверненню зараз і раціональнішому реагуванню на стрес.

Для стабілізації важливими є також методи, що дозволяють відчути реальність навколо себе, наприклад, зосередження на навколишніх предметах та їх характеристиках, таких як кольори та текстури. Звернення до сенсорних відчуттів через зір, дотик, слух та нюх може допомогти повернутися до більш спокійного стану.

Корисно іноді тренувати ці техніки в спокійній обставині, щоб вони були легко доступні в момент стресу. Коли ми знаходимося в стані виснаження, важливо також приділяти увагу самотурботі. Це включає усвідомлення своїх ресурсів і прагнення щодня робити хоча б одну приємну дію для підтримки психічного здоров'я.

Раніше ми писали про 7 звичок, які роблять пари щасливими.

Також ми повідомляли, як підтримувати стосунки з чоловіком на відстані.

Ще редакція Сlutch радить прочитати:

Топ-5 перекусів: корисна ситість під рукою