У виплатах допомоги внутрішньо переміщеним особам можуть відмовити, якщо громада виключена зі списку бойових дій або тимчасово окупованих територій, або якщо переселенці відсутні за місцем обліку або виїхали за кордон на постійне проживання. У такому разі слід звернутися до органів соціального захисту населення, ЦПАУ, виконавчих органів або використати портал Дія, пише OBOZ.UA.

Відповідно до пункту 4 Порядку надання допомоги на проживання ВПО, заяву про призначення допомоги можна подати через такі канали:

  • органи соціального захисту населення;
  • виконавчий орган сільської, селищної, міської ради;
  • центр надання адміністративних послуг (ЦПАУ);
  • портал або додаток Дія.

Відповідно до пункту 21 Порядку, орган соціального захисту населення приймає рішення про призначення або відмову у допомозі протягом 15 робочих днів з моменту надходження заяви. Це стосується і заяв, поданих через портал Дія, включаючи мобільний додаток.

Органи соціального захисту населення надають відповіді звернення протягом 30 календарних днів, як встановлено законодавством. Важливо, що усна відмова немає юридичної сили та підлягає оскарженню. Усі рішення мають бути оформлені документально та надані заявнику у письмовій формі.

Причини відмов у виплатах

Координатор спрямування юридичної допомоги БФ "Право на захист" Віталій Черненький розповів про причини відмов. Основні з них включають:

Виключення громади зі списку бойових дій чи окупованих територій. Якщо громада, де мешкали переселенці, виключена із цих списків, це може стати підставою для відмови у виплатах. Винятком є ​​переселенці, чиє житло було зруйноване або стало непридатним для проживання за наявності документального підтвердження.

"Старі" ВПО. Переселенці, які стали ВПО до 24 лютого 2022 року, мають право на виплати, якщо на 1 березня 2022 року вони отримували щомісячну адресну допомогу. Або якщо вони повторно перемістилися з територій бойових дій або тимчасово окуповані після 24 лютого 2022 року.

Діти ВПО. Діти переселенців мають право отримати довідку переселенця та можуть розраховувати на грошову допомогу, якщо їхні батьки після 24 лютого 2022 року перемістилися з населеного пункту в районі бойових дій чи окупації.

Відсутність за місцем фактичного проживання. Якщо під час перевірки встановлено, що переселенець відсутній за місцем обліку, і він не прибув до органу соціального захисту населення протягом 10 календарних днів, виплати можуть бути припинені з наступного місяця.

Виїзд за кордон. Виїзд ВПО на постійне проживання за кордон є підставою для скасування довідки переселенця та припинення виплат. Якщо під час перевірки встановлено відсутність переселенця за місцем обліку протягом 60 днів, довідка скасовується, а виплати припиняються.

Факт надання виплат не залежить від того, чи має переселенець відкритий ФОП, чи працює за найманням, чи отримував раніше інші види соціальної допомоги. Усна відмова не має юридичної сили та не підлягає оскарженню.

Раніше повідомлялося, що в Україні планують збільшити кількість категорій ВПО для виплат: подробиці .

Також нагадаємо, що в Україні змінилися соціальні виплати на дітей: що потрібно знати про нововведення .

Ще редакція Сlutch радить прочитати:

Топ-5 перекусів: корисна ситість під рукою